VOL. 12 (NR 1-2)/2020

VOL. 11 (NR 2-3)/2019

MNiSW: 5

 

Wstęp

Bartosz Łoza

Neuropsychiatria. Przegląd Kliniczny
VOL. 2 (NR 3): 2010
ISSN 2080-4091
Online ISSN 2084-2619

Drodzy Czytelnicy,

kiedy zamykamy ten numer, jesteśmy po jednym ważnym wydarzeniu (Zjazd PTP w Poznaniu), a przed kolejnym - ujawnieniem przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ nowych, zapewne "kryzysowych", zasad kontraktowania świadczeń psychiatrycznych w 2011 roku. Czy należy jakoś spuentować Zjazd PTP w Poznaniu? Zjazd w wielu aspektach był udany (podziękowania dla Profesora Andrzeja Rajewskiego!), ale nie da się ukryć, że trwa kryzys tożsamości PTP, m.in. w związku z jego ograniczoną reprezentatywnością. Liczba aktywnych członków PTP jest kilkakrotnie mniejsza od liczby aktywnych zawodowo psychiatrów. Tracimy gdzieś okazję wspólnych działań z psychologami i psychoterapeutami. Warto rozmawiać o źródłach alienowania od własnego środowiska i sposobach przeciwdziałania temu.
A co pozostanie po latach w naszej pamięci z 2010 roku? Zapewne ogromny, osobisty sukces Profesora Jerzego Aleksandrowicza i Zespołu Redakcyjnego "Psychiatrii Polskiej", których całe lata starań o "impact factor" zakończyły się sukcesem. Znaczenie pracy Profesora Aleksandrowicza trudno przecenić, a jeszcze trudniej wyrazić mu wdzięczność naszego środowiska? Serdeczne gratulacje, Panie Profesorze!
Co jeszcze warto odnotować?
Że zbliża się Drugi Międzynarodowy Zjazd Psychiatrów, którego głównym organizatorem jest strona polska: International Neuro-Psychopharmacological Conference, Lanzarote, 11-13.11.2010: "Focus on treatment effectiveness in psychiatry" (www.in-pc.org). Ważne, że potrafimy już organizować tego typu przedsięwzięcia, przedsięwzięcia cykliczne, które wytrzymują merytoryczną konkurencję (naukowo, kadrowo, organizacyjnie, logistycznie, edytorsko itp.). Kolejna konferencja z cyklu, planowana już na 2011 rok, pt. "Neuropsychofarmakologia współczesna: w stronę jakości życia" (17-19.06.2011), odbędzie się w Mikołajkach.
Z bagażem tych wiadomości i refleksji zapraszamy do lektury kolejnego numeru "Neuropsychiatrii", jak zwykle pełnego nowinek klinicznych. Koledzy Murawiec i Britmann pokazują, jak ważna w diagnostyce może okazać się wizyta w domu chorego. Artykuł ten, można przypuścić, stanie się lekturą obowiązkową w szkoleniu terapeutów środowiskowych. W kolejnej pracy opisano problem fałszywych wyników testów paskowych na obecność narkotyków. Łatwo wyobrazić sobie szkody społeczne i psychologiczne spowodowane tym zjawiskiem.
Zachęcamy też do zapoznania się z badaniami profesor Borkowskiej i zespołu nad wykorzystaniem piracetamu w łagodnych zaburzeniach poznawczych ? opcją terapeutyczną wyprzedzającą procesy otępienne.
Wreszcie zapraszamy do lektury dwóch doniesień kazuistycznych doktor Iwony Patejuk-Mazurek, opisujących szczególnie ciekawe aspekty stosowania dwóch pierwszorzutowych leków przeciwdepresyjnych: wenlafaksyny i escitalopramu.
Miłej lektury, Drodzy Czytelnicy, być może jeszcze w czasie późnych wakacji...


Redaktor Naczelny "Neuropsychiatrii",
Prof. Bartosz Łoza

 
Neuropsychiatria Przegląd kliniczny {wejdź}

Medical Education Sp. z o.o., ul. Opaczewska 60 d, 02-201 Warszawa, tel. (22) 862 36 63, e-mail: wiola [DOT] banaszek [AT] mededu [DOT] pl Regulamin serwisu