VOL. 12 (NR 1-2)/2020

VOL. 11 (NR 2-3)/2019

MNiSW: 5

 

Wstęp

Bartosz Łoza

Neuropsychiatria. Przegląd Kliniczny
VOL. 2.(NR 4): 2010
ISSN 2080-4091
Online ISSN 2084-2619

Drodzy Czytelnicy,

najważniejszym wydarzeniem 2011 roku będzie, najwyraźniej już nieuchronna, zmiana struktury własnościowej szpitali oraz oddziałów psychiatrycznych. Niestety nikt nie podejmuje merytorycznej dyskusji na ten temat. Zbudzimy się więc w nowej rzeczywistości, w której ludzie odpowiedzialni za psychiatrię będą pozorować zdziwienie, a mający odrobinę godności desperacko improwizować. Nie można mieć pretensji do rzeczywistości, nie uczestnicząc w niej, a nawet wyciszając dyskusję we własnym środowisku. Zmiany rozpoczną się w najgorszym czasie, gdy pula środków z NFZ dla psychiatrii będzie względnie najmniejsza od wielu lat, a wszelkie prośby kwitowane będą ogólnikami o kryzysie.

Ale nie będzie smutno. Polska stanie się krajem psychiatrycznego science-fiction, dzięki dopuszczeniu do refundacji kilku leków stosowanych w zaburzeniach dwubiegunowych. To dopuszczenie nie jest oczywiście zasługą nikogo innego, jak tylko pani księgowej z MZ, która zaproponowała bilansową, biznesową umowę z firmami farmaceutycznymi. Z tego powodu całkowicie zmieni się profil epidemiologiczny występujących w Polsce zaburzeń psychicznych:
1. Liczba nowo rozpoznawanych przypadków schizofrenii spadnie o połowę; obecnie wyprzedzamy Londyn w tej nieolimpijskiej konkurencji.
2. Zaburzenie schizoafektywne zostanie całkowicie zapomniane, a studentom będziemy opowiadać o nim tak, jak teraz opowiadamy o porażeniu postępującym.
3. Zaburzenie dwubiegunowe będzie rozpoznawane coraz częściej, aż po historycznym przełomie 2011 roku wyprzedzi po raz pierwszy na świecie zaburzenie jednobiegunowe; Hagop Akiskal dopisze wówczas typ VII do swojej klasyfikacji i nazwie go "polskim".
4. GAD będziemy leczyć neuroleptykami, za co pochwaliłby nas Wilhelm Griesinger, gdyby jeszcze żył w tych ciekawych czasach.

Redaktor Naczelny "Neuropsychiatrii",
Prof. Bartosz Łoza

 
Neuropsychiatria Przegląd kliniczny {wejdź}

Medical Education Sp. z o.o., ul. Opaczewska 60 d, 02-201 Warszawa, tel. (22) 862 36 63, e-mail: wiola [DOT] banaszek [AT] mededu [DOT] pl Regulamin serwisu