VOL. 12 (NR 1-2)/2020

VOL. 11 (NR 2-3)/2019

MNiSW: 5

 

Wstęp

Bartosz Łoza

Neuropsychiatria. Przegląd Kliniczny
VOL. 3.(NR 1): 2011
ISSN 2080-4091
Online ISSN 2084-2619

1.
Żyjemy w ciekawych czasach. Rząd, rzutem na taśmę, wydał rozporządzenie uruchamiające Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Wydał je w ostatnich dniach 2010 roku, przez co praktycznie uniemożliwił zabezpieczenie środków finansowych na jego realizację w 2011 roku. Co więcej, przy obecnym stanie finansów publicznych, redukcji deficytu, wydatków, w najbliższych latach niewielkie są szanse na zwiększenie zasilania psychiatrii przez NFZ, budżet centralny czy budżety samorządowe. Jednocześnie Sejm uchwalił ustawę o działalności leczniczej. Prawa te nie są ze sobą zharmonizowane, a w jakiejś części nawet pozostają ze sobą w sprzeczności. Nadzieje związane z Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego będą wkrótce ochładzane przez potrzebę zapewnienia korzystnego wyniku finansowego w spółkach prawa handlowego. Obecnie nie podejmuje się prób łagodzenia tych rozbieżnych tendencji. Teoretycznie ten stan rzeczy mogłaby zrównoważyć pośpiesznie "dorabiana" ustawa o zadaniach publicznych w ochronie zdrowia, ale na razie jawi się ona jako listek figowy całej reformy. Kto o niej w ogóle słyszał? Na te tematy warto dyskutować. 

2.
I taką okazją do dyskusji będzie konferencja naukowa w Mikołajkach, w dniach 17-19 czerwca 2011 r.: "Neuropsychofarmakologia współczesna: w stronę jakości życia". Pierwsze spotkanie w tym niezwykłym miejscu, ale na pewno nie ostatnie, zapewne zaczątek spotkań cyklicznych. Program naukowy konferencji przedstawiamy na sąsiedniej stronie, a szczegóły i aktualności można znaleźć na stronie www.in-pc.org. Serdecznie zapraszamy, mazurskie klimaty czekają!

Redaktor Naczelny "Neuropsychiatrii",
Prof. Bartosz Łoza

 
Neuropsychiatria Przegląd kliniczny {wejdź}

Medical Education Sp. z o.o., ul. Opaczewska 60 d, 02-201 Warszawa, tel. (22) 862 36 63, e-mail: wiola [DOT] banaszek [AT] mededu [DOT] pl Regulamin serwisu