Wstęp
Bartosz Łoza
Neuropsychiatria. Przegląd Kliniczny
VOL. 3.(NR 3): 2011
ISSN 2080-4091
Online ISSN 2084-2619
1.
Psychiatria znalazła się w nożycach NFZ i lokalnych samorządów. Środki kierowane na psychiatrię przez NFZ zostały znacząco ograniczone w 2011 roku (o 164,6 mln złotych w porównaniu z 2010 rokiem). Zapowiadany na 2012 rok wzrost ceny punktu do 10 zł dotyczy tylko najbiedniejszych województw. Opublikowany plan NFZ na przyszły rok utrwala niezadowalający poziom finansowania. Udział psychiatrii w ogólnym planie płatnika zmniejszy się kolejny raz: 3,48% w 2010 roku, 3,22% w 2011 roku, 3,21% w 2012 roku. Z drugiej strony samorządy próbują zmierzyć się z Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego. Część samorządów podejmuje wyzwania, część jest bierna, część zajęta przekształceniami w spółki, część zaś wciela w życie radykalne pomysły likwidacyjne (z reguły ukrywane pod hasłami pseudoreformatorskimi). I kiedy opowiadamy sobie na konferencjach, jak realizujemy Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, nożyce NFZ oraz samorządów strzygą nas coraz bardziej.
2.
Nową regulacją, która może zmienić całkowicie wzorce farmakoterapii w polskiej psychiatrii, jest zapowiadane usztywnienie cen leków w 2012 roku. Od 1 stycznia 2012 roku szpitale nie będą korzystać z żadnych preferencji przy pozyskiwaniu leków (rabatów, promocji, darowizn itd.), a nie mają środków na zakup nowoczesnych leków po cenach komercyjnych. Przedstawiciele rządu mówią w tej sprawie jak ludy zgromadzone na budowie wieży Babel. Jeśli ziści się ten scenariusz, lekospisy szpitalne zaczną przypominać te, które układali nasi ojcowie.
Drogi Czytelniku, zdystansuj się przez chwilę od tych problemów i przeczytaj najnowszy numer "Neuropsychiatrii". Zyskasz tak potrzebny spokój i pogłębisz swoją wiedzę.
Redaktor Naczelny "Neuropsychiatrii",
Prof. Bartosz Łoza