Wstęp
Bartosz Łoza
Neuropsychiatria. Przegląd Kliniczny
VOL. 4 (NR 2)/2012
ISSN 2080-4091
Online ISSN 2084-2619
Drodzy Czytelnicy!
1.
Rok 2012 zapisze się jako czas, gdy znów nieco ubyło polskiej psychiatrii. Nakłady maleją, trwa dekapitalizacja ośrodków lub ich likwidacja, liczba kształcących się psychiatrów maleje. Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, mimo wad merytorycznych i zerowych środków finansowych, dawał szansę na odnowę. W tym powolnym opadaniu nie zauważamy ruchu.
2.
Odbył się zjazd w Serocku. Była to neuropsychiatryczna konferencja na temat farmakoterapii współczesnej. Trzy dni były poświęcone długoterminowemu leczeniu schizofrenii, zaburzeń dwubiegunowych i depresji. Wszystko cieszy: i duża dawka wiedzy, znakomici wykładowcy, i 500 uczestników. Najciekawsze były zajęcia warsztatowe, w których psychiatrzy opisywali swoje preferencje w zakresie różnych technik leczenia. Odpowiednie opracowania zamieścimy w następnym numerze "Neuropsychiatrii".
3.
Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne realizuje tego lata ostatni sezon konsultacji w sprawie klasyfikacji DSM-5. Najciekawsza proponowana zmiana to nowe rozpoznanie "zachowań samobójczych" oraz specjalna (szósta) oś diagnostyczna dla zagrożeń samobójczych. Umożliwi to psychiatrom w USA diagnozowanie i podejmowanie interwencji w tego typu zagrożeniach. Tymczasem w Polsce trwa chaos. Przepisy Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego są w tej sprawie nieskuteczne, a bywa, że utrudniają niesienie pomocy, o ile problem dotyczy osoby niechorej psychicznie. Odpowiedzialność za złe prawo jest bez skrupułów przerzucana na psychiatrów przez roszczeniowe rodziny i różne instytucje. Psychiatrzy mają być jasnowidzami przewidującymi przyszłość. Czas wziąć przykład z amerykańskich kolegów i zmienić prawo.
Redaktor Naczelny "Neuropsychiatrii:,
Bartosz Łoza